Arbetsprocess

Introduktion

Tankekarta

Mål

  • Utveckla avancerade färdigheter i att använda tankekartor för problemlösning och kreativt tänkande.
  • Uppmuntra eleverna att använda tankekartor för att analysera och planera olika projekt.

Material

  • Filmen om tankekartor
  • Papper, blyertspennor och färgpennor. Skriv gärna ut PDF:erna.
  • Eventuellt datorer eller surfplattor för digitala tankekartor.

Genomförande

Introduktion (10 min)

  • Läs introduktionstexten för åk 6 högt för eleverna.
  • Repetera kortfattat från åk 4 och 5 vad en tankekarta är och varför den är användbar.
  • Fokusera på att tankekartor kan användas för att analysera problem och planera projekt.

Filmvisning (3:15 min)

  • Visa filmen om tankekartor.

Aktivitet: Använda tankekartor för ett omfattande projekt (20 min)

Ge eleverna i uppgift att använda tankekartor för att planera och genomföra ett projekt. Exempel på projekt:

  • Designa en stansad skylt.
  • Design av förkläde.
  • Design av låda med olika delar, exempelvis lock, beslag eller knopp.

Uppmana eleverna att använda tankekartor för att:

  • Bryta ner projektet i deluppgifter.
  • Generera och utveckla idéer genom brainstorming.
  • Planera en tidslinje för projektet.
  • Identifiera resurser och material som behövs.

Reflektion och utvärdering (5 min)

  • Låt eleverna reflektera över hur tankekartor har hjälpt dem i projektet.
  • Utvärdera elevernas förmåga att använda tankekartor för problemlösning, planering och kommunikation.
  • Diskutera hur tankekartor kan användas i framtida projekt och i andra ämnen

Tvådimensionell skiss

Mål

Lära sig en utvecklad och beprövas skissteknik.

  • Uppmuntra eleverna att skissa ofta och att träna på att rita former och kombinera färger.
  • Sträva efter att eleverna ska ta ansvar för hela arbetsprocessen. Att eleverna kan utveckla egna idéer och därmed känna att alstret blir personligt och att de äger designen, även om de arbetar inom ett givet arbetsområde.

Material

  • Filmen om tvådimensionell skiss, transformativ skissning.
  • Böcker och bilder som inspiration.
  • Papper, blyertspennor och färgpennor.
  • Eventuellt datorer eller surfplattor för digitala bilder.

Genomförande

Introduktion med film

  • Läs introduktionstexten högt för eleverna.
  • Fokusera på den transformativa skissningstekniken och visa filmen.

Övning

  • Ge eleverna i uppgift att söka bild att inspireras av.
  • Exempel på projekt:

Reflektion och utvärdering (5 min)

  • Låt eleverna reflektera över hur skisstekniken hjälpt dem i projektet.
  • Utvärdera elevernas förmåga att skissa.
  • Diskutera hur transformativ skissteknik kan användas i framtida projekt.

Tredimensionell skiss

Mål

Utveckla en skiss från två dimensioner till en skulptur i tre dimensioner. Uppmuntra eleverna att prova sig fram och att få väl avvägda proportioner. Riktigt genomarbetad är en tredimensionell skiss när det finns angivet materialval, färgsättning och även hur skulpturen ska monteras.

Material

  • Filmen om tredimensionell skiss.
  • Papper, sax, tejp, blyertspennor, färgpennor, tunn ståltråd, avbitartång samt spetstång.

Introduktion med film

  • Läs introduktionstexten högt för eleverna. Visa vilket material de har att tillgå.
  • Visa filmen.

Övning

Reflektion och utvärdering

  • Låt eleverna reflektera över hur den tredimensionella skissen påverkat processen fram till det färdiga alstret.
  • Diskutera hur tredimensionella skisser kan användas i framtida projekt.
pennstumpsförlängare